غواصی CMAS چیست ؟

غواصی CMAS چیست ؟

کنفدراسیون جهانی فعالیتهای زیر آبی CMAS چه سازمانی است ؟

 غواصی ورزشی یا تفریحی بخشی بزرگ و شناخته شده از صنعت غواصی و یکی از شاخه های آن است . امروزه غواصی تفریحی به صورت همگانی درآمده و به شکل گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان فعالیتی مفید، مفرح، لذت‌بخش و نیز منبع درآمد در صنعت اکوتوریسم شده‌ است. 

آموزش غواصی را باید نزد مربی غواصی واجد شرایط که در ارتباط و زیر نظر یکی از سازمانهای آموزش غواصی معتبر است آموخت.آموزش غواصی پایه مستلزم یادگیری مهارت های لازم برای انجام ایمن فعالیت های غواصی در محیط زیر آب است که شامل نکاتی مانند شناخت تجهیزات غواصی ، آشنایی با فیزیک غواصی ، سیستم همراهان ، برنامه ریزی غواصی و روش استفاده از جداول غواصی ، شناخت بیماری ها و حوادث غواصی می گردد .

از آنجایی یکه غواصی رشته ورزشی و تفریحی بسیار خاصی بوده است و به دور از خشکی در محیطی پر خطر(دریا)انجام می گردد، سازمانهای معدودی که دارای استانداردهای خاص آموزشی می باشند فقط مجاز به آموزش این رشته ورزشی و تفریحی در سطح جهان گردیده اند. سازمانهای آموزش دهنده می بایست با استانداردهای سازمان جهانی استاندارد منطبق و زیر پوشش نهادهایی بین المللی مانند شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی و فدراسیون زیر آبی اروپا فعالیت نمایند.

CMAS ( کنفدراسیون جهانی فعالیتهای زیر آبی ) سازمانی در رابطه با آموزش غواصی ورزشی می باشد.

CMAS کنفدراسیون جهانی فعالیت‌های زیر آبی (به فرانسوی: Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) یک کنفدراسیون بین‌المللی دربر گیرنده فعالیتهای زیر آبی است

تاریخچه

در ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۵۸، نمایندگان فدراسیون‌های زیر : جمهوری فدرال آلمان، بلژیک، برزیل ، فرانسه، یونان ، ایتالیا، موناکو، پرتغال، سوئیس، ایالات متحده آمریکا و یوگوسلاوی در کنگره‌ای در بروکسل به مناسبت تاسیس کنفدراسیون مستقل بین‌المللی جمع آوری و در بر گیرنده تمامی رشته‌های زیر آبی ملاقات کردند . با این هدف، یک جلسه در ۹، ۱۰ و ۱۱ ژانویه، ۱۹۵۹ در موناکو برگزار می‌شود و تصمیم به ایجاد «کنفدراسیون جهانی فعالیتهای زیر آب« به اختصار »CMAS”، گرفته می‌شود. این کنفدراسیون موفق گردید، به طور خاص تمامی وظایف و مسئولیت‌های، “Comité des Sports Sous-Marins” (کمیته ورزش زیر آب) را از کنفدراسیون بین‌المللی ماهیگیری ورزشی که در ۲۲ فوریه سال ۱۹۵۲ تاسیس شده بود را کسب نماید. موسس و بنیانگذار این کنفدراسیون کاپیتان ژاک ایو کوستو می‌باشد.

Related Articles