خود شناسی دلفین ها

خود شناسی دلفین ها

آیا دلفین ها باهوش ترین حیوانات روی زمین هستند ؟مقدار هوش دلفین چقدر است ؟

بسیاری از مردم بر این باورند که دلفین ها از باهوش ترین حیوانات روی زمین هستند،دلفین ها حیوانات خونگرم دریا هستند و اخیرا دانشمندان کشف کرده اند که آنها قادر هستند کارهایی را که انسان انجام میدهد را انجام دهند.آنها می گویند دلفین ها میتوانند خود را در یک آینه یا یک قطعه شیشه ای براق تشخیص دهند.

Diana Reiss و Lori Marino  دو دانشمندی هستند که این مهارت ویژه دلیفن ها را کشف کرده اند؛ آنها مطالعاتی جداگانه با دو دلفین در" آکواریوم نیویورک "در بروکلین نیویورک انجام دادند و نتایج آنها در یک نشریه اکادمی ملی علمی منتشر شده است.

محققان می گویند : مطالعات آنها اثبات می کند که دلفین ها از هوش بالایی برخوردار هستند، دیانا ریس و لوری مارینو میگویند: دلفین ها دارای سطح خود شناسی هستند زیرا قادر به تشخیص و شناسایی خود در آینه هستند، این سطح از خود شناسی فقط در انسانها و یک نوع میمون بزرگ یافت میشود؛ این دو دانشمند با استفاده از آزمایشی که سی سال قبل توسط  دانشمند "گالوپ" ایجاد شده این موضوع را کشف کردند.

آقای گالوپ روی حیوانات علامتهایی گذاشت، او می خواست دریابد که آیا حیوانات میتوانند خود را در یک آینه شناسایی کنند؟ او دریافت وقتی حیوانات علامتها را در آینه می بینند، از خود علائم متفاوتی از تشخیص و شناسایی نشان میدهند.

ریس و مارینو دو دانشمندی بودند که بارها دو دلفین را با دو نشانگر آزمایش کردند، آنها از یک نشانگر پر از جوهر که باعث ایجاد علائم واقعی در آب میشد استفاده کردند، هم چنین آنها از نشانگردیگری  استفاده کردند که هیچ اثری از رنگ آن در آب باقی نماند؛ هر دلفین بارها جلوی آینه در آب شنا میکرد تا قسمتی را که علامت گذاری شده بود در آینه بررسی کند؛ محققین میگویند دلفین ها آنقدر میچرخیدند تا موقعیت مناسبی را بدست آورند که بتوانند جلوه بهتری از خود را در آینه پیدا کنند.دیانا ریس میگوید این در حالی است که حیوانات دیگراز نگاه کردن به آینه خود داری میکردند یا آنها واکنش تهاجمی از خود نشان میدادند گویا حیوان دیگری روبروی آنها قرار دارد.

کارشناسان می گویند : این تحقیق جدید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی رشد مغز ارائه میدهد؛ در طی شصت میلیون سال گذشته مغز دلفین ها و دیگر پسنانداران که شامل انسان ها ، بوزینه و میمون ها میشود به صورت متفاوت توسعه یافته است؛

بعنوان مثال مغز حیوانات اولیه  فاقد قسمت جلویی بوده است  و یا در مغز پستانداران اولیه نرمه (گوشت اضافی) یافت میشد؛ همچنین قابل ذکر است قسمتی از مغز دلفین ها سازماندهی متفاوتی از سایر پستانداران دارد. این دانشمندان میگویند اگر چه مغز حیوانات با گذشت زمان به طور متفاوتی رشد کرده است اما مغز دلفین ها هوش مشابهی را پرورش داده است.(به این معنا که هوش دلفین ها همواره متفاوت از سایر حیوانات بوده است)

منبع: VOA special English SCIENCE REPORT

مترجم: غزاله اسدی

 


چاپ   ایمیل

Related Articles