سازمان های آموزشی غواصی

سازمان های آموزشی غواصی

 

کنفدراسیون جهانی فعالیت‌های زیر آبی - CMAS  
 
کنفدراسیون جهانی فعالیت‌های زیر آبی به فرانسویConfédération Mondiale des Activités Subaquatiques که به اختصار CMAS نامیده می شود یک کنفدراسیون بین‌المللی دربر گیرنده فعالیت‌های زیر آب ، ورزش های زیر آب و علوم زیر آب است. همچنین نظارت بر سیستم بین المللی آموزش اسنورکلینگ و غواصی دارد . 

CMAS با نام انگلیسی آن بنام World Underwater Federation فدراسیون جهانی زیر آب شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین سازمان های غواصی زیر آب است. 

در ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۵۸، نمایندگان فدراسیون‌های جمهوری فدرال آلمان، بلژیک، برزیل، فرانسه، یونان، ایتالیا، موناکو، پرتغال، سوئیس، ایالات متحده آمریکا و یوگسلاوی در کنگره‌ای در بروکسل به مناسبت تأسیس کنفدراسیون مستقل بین‌المللی جمع‌آوری و در بر گیرنده تمامی رشته‌های زیر آبی ملاقات کردند. با این هدف، یک جلسه در ۹، ۱۰ و ۱۱ ژانویه، ۱۹۵۹ در موناکو برگزار می‌شود و تصمیم به ایجاد «کنفدراسیون جهانی فعالیت‌های زیر آب «به اختصار»CMAS"، گرفته می‌شود. این کنفدراسیون موفق گردید، به‌طور خاص تمامی وظایف و مسئولیت‌های، "Comité des Sports Sous-Marins" (کمیته ورزش زیر آب) را از کنفدراسیون بین‌المللی ماهیگیری ورزشی که در ۲۲ فوریه سال ۱۹۵۲ تأسیس شده بود را کسب نماید. موسس و بنیانگذار این کنفدراسیون کاپیتان ژاک ایو کوستو می‌باشد. 

CMAS متشکل از سه کمیته ورزشی، فنی و علمی است این کمیته ها توسط هیئت مدیره ای نظارت می شوند که به صورت دوره ای در مجمع عمومی سالیانه انتخاب می شوند. امور اداری توسط کمیته فرماندهی انجام می شود و دفتر مرکزی آن در حال حاضر در شهر رم ایتالیا واقع شده است. 

CMAS ورزشهای زیر را سازماندهی می‌کند (اگر چه نهادهای موازی حاکم بر آن‌ها برای برخی از این ورزشها وجود دارد): 
آپنا ، آکواپون ، فین سویمینگ ، شکار ماهی ، غواصی ورزشی ، هاکی زیر آب ،راگبی زیر آب ، تیراندازی به هدف زیر آب ، عکاسی زیر آب ، ناوبری زیر آب 

CMAS خود آموزشی ارائه نمی دهد و یا صدور گواهینامه ندارد این دو کار از طریق فدراسیون های غواصی کشوری وابسته به کمیته فنی CMAS و یا با استفاده از باشگاه های غواصی CDC انجام می شود 
 
 

انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی - PADI  
 
انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی به انگلیسی Professional Association of Diving Instructors که به اختصار PADI نامیده می شود و در بین سازمان های آموزشی غواصی بزرگترین و معتبرترین آنها در جهان است. 

غواصان PADI معتبرترین غواص ها در سراسر جهان می باشند. مهم نیست که شما در کجا آموزش دیده اید ، کارت گواهینامه PADI شما در همه معتبر و پذیرفته خواهد شد. 

به طور کلی سیستم آموزشی  PADI جامع ترین سیستم آموزش غواصی است. دوره های PADI برای یادگیری و لذت بردن از غواصی طراحی شده است . تحت آموزش مربی حرفه ای PADI شما تسلط کامل بر مفاهیم و مهارت های ایمنی را خواهید یافت . مربیان PADI آموزش را با بالاترین استانداردهای غواصی برگزار می کنند چون توسط سیستم مدیریت کیفیت جامع و پیشگیرانه پشتیبانی می شود. 


 
 
انجمن ملی مربیان زیر آب - NAUI  
 
انجمن ملی مربیان زیر آب به انگلیسی National Association of Underwater Instructors که به اختصار NAUI نامیده می شود یک انجمن غیر انتفاعی در سراسر جهان است و دومین سازمان بزرگ دنیا در بین سازمان های آموزشی غواصی است. 

این آژانس در سال 1960 توسط آلبرت تیلمن و نیل هس برای عضویت و ارائه گواهینامه غواصی ورزشی و همچنین ارائه استانداردهای بین المللی غواص و برنامه های آموزشی تاسیس شده است 

در ماه مه 1960 مجله Skin Diver گشت ملی غواصی به عنوان یک سازمان رسمی و ملی برای غواصی را اعلام کرد. هدف و عملکرد آن حصول اطمینان از آموزش مناسب زیر آب و کاهش حوادث غواصی از طریق آموزش صحیح و اصولی است. در سال 1959 نام آن به انجمن ملی مربیان زیر آب (NAUI) تغییر یافت 

در ماه اوت سال 1960 برای بحث و برگزاری اولین دوره صدور آموزش مربی NAUI ICC برگزار شد و در طول دوره شش روزه 72 نامزد از ایالات متحده و کانادا حضور داشتند، اما تنها 53 نفر فارغ التحصیل شدند. 53 فارغ التحصیل و مربیان آنها اولین اعضای مربی انجمن ملی مربیان زیر آب بودند . NAUI ICC اولین دوره برای صدور گواهینامه مربی غواصی در سراسر جهان بود 

NAUI در سال 1992 مجوز غواصی با نایتروکس را صادر کرد و استانداردهای آموزشی برای غواصی فنی را در سال 1997 منتشر کرد. NAUI اولین موسسه آموزشی بود که تمامی سطوح غواصی را که شامل آموزش های غواصی ورزشی سنتی از طریق تمامی سطوح آموزش فنی بودند تأیید کرد. 

به طور رسمی CE و سازمان بین المللی استاندارد سازی  (ISO) در ماه مه 2007 در هر سه سطح غواصی و هر دو سطوح مربیگری NAUI  را مورد تایید قرار دادند و دوباره در تاریخ 24 نوامبر 2015 به عنوان استانداردهای ایزو و استانداردهای فدراسیون زیر آب اروپا برای برنامه های غواصی مورد تائید بوده است. 

اعتباربخشی و وابستگی 

انجمن زیر آب چین (CUA) همراه با اداره ورزش های آب و دریایی چین (CWSA) به طور رسمی و قانونی NAUI را برای ارائه آموزش غواصی در جمهوری خلق چین انتخاب کرده اند 

انجمن ملی غواصی مالزی (MSDA) به طور رسمی استانداردهای NAUI را برای استفاده در آموزش غواصی خود در مالزی به کار می برد 

NAUI یک سازمان آموزش غواصی به انتخاب آزمایشگاه شناوری ناسا در مرکز فضایی جانسون در هوستون، تگزاس ایالات متحده آمریکا است. NAUI مواد آموزشی، صدور گواهینامه و مواد جانبی برای برنامه های ناوبری آنها فراهم می کند 

NAUI سازمان آموزشی و صدور گواهینامه آکواریوم فلوریدا و حامی رسمی برنامه های غواصی با کوسه ها و شنا کردن با ماهی ها است.   

   

مدرسه‌های غواصی بین‌الملل - SSI 
 
اسکوبا اسکولز اینترنشنال به انگلیسی Scuba Schools International که به اختصار SSI نامیده می شود یک سازمان آموزشی غواصی است. SSI هم‌اکنون در ۱۱۰ کشور جهان و در بیش از ۲۵۰۰ موقعیت بین‌المللی و بیش از 35 مرکز اصلی خدمات رسانی در سراسر دنیا مشغول به فعالیت می‌باشد. 

 این سازمان آموزشی برنامه‌های آموزشی غواصی موجود در جهان را برای تمام سطوح ارائه می‌دهد. همچنین SSI برنامه‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۲سال که به نام اسکوبا رنجرز خوانده شده‌ است را نیز ارائه می‌دهد. 

 گواهینامه‌ها و برنامه‌های آموزشی SSI در سراسر جهان معتبر و به عنوان یک عضو شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی و فدراسیون زیر آبی اروپا و سازمان جهانی استاندارد به رسمیت شناخته شده‌ است. 

تفاوت عمده بین SSI و سازمانهای دیگر آموزش غواصی مانند NAUI , CMAS , BSAC و دیگران این است که دوره‌های SSI برگرفته و کپی شده از دوره‌های آموزشی PADI و بر اساس استانداردهای غواصی در نظر گرفته شده‌است و برای اطمینان از کیفیت آن در سراسر جهان تحت پوشش شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی قرار گرفته‌است. 

اسکوبا اسکولز اینترنشنال گواهینامه ISO در رابطه با استانداردهای غواصی را در اول ژوئن ۲۰۱۰ دریافت کرد. 

دفتر مرکزی SSI در فورت کالینز، کلرادو است و توسط رابرت کلارک در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد. او از پیشگامان آموزش حرفه ای نابینایان بود. 

SSI در سال 2008، توسط Doug McNeese صاحب NASDS و رابرت استس (مدیر Scubapro و Seemann Sub) خریداری شد. 

در ژانویه 2014 اسکوبا اسکولز اینترنشنال یا SSI توسط کمپانی MARES ایتالیا که یکی از تولید کنندگان تجهیزات غواصی است به مبلغ 4.9 میلیون یورو خریداری شد. 

  

باشگاه زیرآبی بریتانیا - BSAC  
 
باشگاه زیرآبی بریتانیا به انگلیسی British Sub Aqua Club که به اختصار BSAC نامیده می شود که از سال ۱۹۵۴ میلادی توسط شورای ورزش به عنوان بدنه حاکم بر غواصی تفریحی در انگلستان شناخته شده‌است. 

این باشگاه در سال ۱۹۵۳ تأسیس و در اوج خود در اواسط ۱۹۹۰ بیش از ۵۰٫۰۰۰ عضو داشت که در سال ۲۰۰۹ به ۳۰٫۰۰۰ کاهش یافت. این سازمان یک سازمان آموزش غواصی است که از طریق ارتباط با شبکه‌های محلی در حدود ۱۱۰۰، باشگاه و مدرسه مستقل غواصی (در حدود ۴۰۰ در سراسر جهان) را پوشش داده‌است. آرم آن از ویژگی‌های خدای رومیان نپتون ( خدای دریا) تشکیل شده‌است. در سال 2017 لوگو جدید با نام BSAC دارای غواص با شعار "شیرجه با ما" است جایگزین شد . باشگاه زیر آبی بریتانیا از بنیانگذاران کنفدراسیون جهانی فعالیت‌های زیر آبی بوده‌است. 

از آنجایی که BSAC یک سازمان غیرمعمول آموزشی غواصی است، مربیان آن به صورت آماتور در باشگاهها و به شکل حرفه‌ای در مدارس غواصی به عنوان عوامل آن مشغول می‌باشند.با توجه به این که آب‌های بریتانیا سرد و به نسیت دید محدودی دارد ، آموزه‌های BSAC در این خصوص برای اعضای آن نسبت به برخی جامع تر است و به‌طور خاص بر آموزه‌های نجات خیلی زود در برنامه آن تأکید شده‌ است. 

   
انجمن بین‌المللی غواصان نایتروکس و فنی - IANTD  
 
انجمن بین‌المللی غواصان نایتروکس و فنی به انگلیسی  International Association of Nitrox and Technical Divers  که به اختصار IANTD نامیده می شود   یک سازمان غواصی است که با صدور گواهینامه و آموزش در غواصی ورزشی ، غواصی فنی ، غواصی غار ، غواصی در مغروق ها، غواصی مداربسته و سرگروهی غواصی مرتبط است .   این کمپانی که در سال 1985 تشکیل شد، پیشگام معرفی غواصی با Nitrox بود و آن را در غواصی ورزشی وارد کرد . انجمن اروپایی غواصان فنی (EATD) در سال 1993 به عضویت IANTD تبدیل شد. 

  این انجمن توسط دیک روتکوسکی، سرپرست سابق غواصی اداره ملی اقیانوس و جوی آمریکا (NOAA) در سال ۱۹۸۵ تشکیل شد و اقدام به آموزش دوره‌های نایتروکس به غواصان ورزشی نمود. دیک روتکوسکی برای دکتر ولز، مدیر آموزش غواصی در NOAA نیز کار کرده بود. وی این انجمن را از طریق سمت خود در NOAA توسعه داد. 

در سال ۱۹۹۲ تام مونت به ریاست و مدیریت عامل این شرکت انتخاب و نام سازمان را به انجمن بین‌المللی غواصان نایتروکس و فنی (IANTD) تغییر داد. همزمان با آن، انجمن اروپایی غواصان فنی نیز با این مجموعه ادغام شد که مدیر آن بیلی دینز مدتی به عنوان مدیر IANTD خدمت کرد. این سازمان برای اولین بار به ارائه آموزش‌های بین‌المللی برای غواصان فنی (تکنیکال دایورز) پرداخت. 

در سالهای اولیه روند توسعه شرکت به سختی پیش می‌رفت و با توجه به آنکه برنامه آموزشی غواصی با نایتروکس و ارائه گواهینامه استفاده از هوای غنی شده (نایتروکس) توسط برخی از سازمانهای دیگر مانند BSAC نا امن معرفی شده بود، این شرکت با سرعتی بسیار آهسته به زندگی خود ادامه می‌داد، با این حال از سال ۱۹۸۵ تا فوریه ۱۹۹۲ با حمایت مؤسسه هایپرباریکس بین‌المللی از این سازمان نگهداری شد. در سال ۱۹۹۱ تام مونت و دیک روتکوسکی در IANTD برای اولین بار به ارائه برنامه‌های آموزشی همه‌جانبه غواصی فنی مانند (نایتروکس پیشرفته، غواصی عمیق، غواصی فنی، غواصی در غار، نورموکسیک، تری میکس و سیستمهای ریبریزر) و همچنین از سال 2000 به غواصی آزاد پرداختند. 

در مارس 2018، IANTD به RSTC ایالات متحده پیوسته و گواهینامه ISO خود را تجدید کرد 

  

انجمن بین المللی غواصان ریبریزر - RAID  
 
انجمن بین المللی غواصان ریبریزر به انگلیسی Rebreather Association of International Divers که به اختصار RAID نامیده می شود  یک سازمان آموزشی غواصی است که در سال 2007 توسط بری کالمن برای پشتیبانی از آموزش غواصی برایPoseidon Mk VI Discovery Rebreather تأسیس شد. از آن زمان تا کنون محدوده آن را گسترش داده است از جمله آموزش غواصی مدار باز برای هر دو بخش غواصی تفریحی و غواصی فنی و اسکوتر های زیر آبی و غواصی آزاد 

RAID طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی غواصی آنلاین را از مبتدی تا سطح مربی در سطوح اسکوبا، اسنورکلینگ و غواصی آزاد را فراهم می کند 

پل وی تومر که در قبل مدیر آموزش فنی برای مدارس بین المللی غواصی یا SSI بود به عنوان مدیر آموزش غواص برای RAID در سال 2014 منصوب شد. 

RAID در ماه ژوئن سال 2016 به عضویت RSTC ایالات متحده درآمد . همچنین در ژوئیه 2016 آنها با یک بنیاد برای آموزش و سازگاری یک سیستم برای تطبیق روش های آموزش مهارت ها برای انطباق بهتر برای غواصی فرد معلول انجام دادند بدین ترتیب که اگر الزامات و توانایی های شخصی و پزشکی برای غواصی مناسب باشد از همان نظریه و آموزش و ارزیابی مهارتها مانند دیگر غواصان استفاده شود. RAID  موفق شد در  اکتبر سال 2017 گواهینامه فدراسیون زیر آب اروپا را دریافت کرد. 

RAID با داشتن یک سیستم جامع آموزش آنلاین با سایر سازمان های آموزشی متفاوت است RAID ادعا می کند که پیشرفته ترین مدل آموزش در صنعت غواصی امروز را با بیش از 60 برنامه آنلاین دارد . تدریس تئوری آموزش به طور کامل آنلاین بوده و  هیچ مقاله، کتاب و یا چیز دیگری موجود نیست 

 آنها ادعا می کنند که دارای تاثیر فیزیکی صفر هستند. هنگامی که یک دوره طی می شود، هنرجوی غواصی دسترسی به تمام ابعاد آن را دارد. با این حال، اگر یک دوره در 6 ماه کامل نشده باشد، هنرجو باید مجددا ثبت نام کند. مواد آموزشی و صدور گواهینامه با ثبت نام مرتبط هستند، بنابراین هر دانش آموز باید برای کلاس خود ثبت نام کند. کلاسها از طریق یک برنامه در دستگاه تلفن همراه برای هر دو نرم افزار  Android و IOS در دسترس هستند 

   

اسکوبا دایوینگ اینترنشنال - SDI  
 
اسکوبا دایوینگ اینترنشنال به انگلیسی Scuba Diving International که به اختصار SDI نامیده می شود سازمانی آموزش دهنده و آژانس صدور گواهینامه غواصی می باشد.این سازمان بخشی از سازمان آموزش غواصی فنی یا TDI است . 

SDI که در سال 1998 یا 1999 راه اندازی شد،، این سازمان بخشی از سازمان آموزش غواصی فنی با نام TDI است . بدین ترتیب SDI توسط متخصصان غواصی از حوزه غواصی فنی ایجاد شد. در منظر سازمان TDI این بود چیزی که سایر آژانس های صدور گواهینامه غواصی ورزشی نداشتند. آموزش غواصی تفریحی را از طریق دیدگاه غواصان فنی باتجربه ارائه کند . 

SDI تنها آژانس آموزشی غواصی است که دانشجویان را به داشتن کامپیوتر غواص در طول تمامی دوره های آموزش غواصی ملزم می نماید. همچنین SDI در میان سازمان های آموزشی غواص ورزشی ، اولین سازمانی است که گواهینامه غواصی سولو (انفرادی) را ارائه کرد و اولین آموزش ها را برای آن ارائه داد . همچنین این دوره در دیگر سازمان ها آموزشی غواصی با همین نام یا نام های دیگر نیز ارائه می شود . لازم به ذکر است  در سازمانهای بزرگ آموزش غواصی و طبق استانداردهای غواصی جهانی، در تمام اوقات غواصی فقط به همراه دیگران و به صورت گروهی مجاز می باشد و غواصی انفرادی فقط در صورت طی نمودن دوره های غواصی سولو  با شرایط و مقررات خاص و برای اهداف خاصی انجام می شود . 

SDI عضو RSTC ایالات متحده ، RSTC کانادا و RSTC اروپا است 

SDI و سیستم های آموزش TDI از گواهینامه EUF در سال 2006 با گواهینامه S EUF CB 2006002 گواهینامه CEN را به دست آوردند و در حال حاضر تا سال 2022 گواهی دارند. 

 

چاپ   ایمیل

Related Articles